Legrand Inform FORTE33250-1 250kVA / 250kW 3Phase In, 3Phase Out Online UPS with (12V 65Ah) x 120
Sale!
Add to Wishlist
Add to Wishlist
Compare
SKU: FORTE33250-1 Category:
Description
FORTE
3 Phase In – 3 Phase Out / 10kVA – 250kVA
3 Phase In – 1 Phase Out / 10kVA – 40kVA
– 3 Level IGBT Rectifier & Inverter Technology
– Real Digital Signal Processor (DSP) controlled transformerless design
– High Output Power Factor (PF:1, kVA=kW)
– Increased AC-AC Efficiency (up to 96.5%)
– Unity Input Power Factor (PF: > 0.99)
Additional information
Weight 600 kg
Dimensions 85 × 80 × 185 cm
Model
FORTE33250-1
Capacity
250kVA / 250kW
Brand
Type of UPS
Online UPS – 3Phase
Type of Phase
Three Phase In / Three Phase Out
Voltage
415V
Manufacturer
İnform Elektronik San. ve Tic. A.Ş.
Country of Origin
Turkey
Warranty
2Years warranty against manufacturers defects
Battery Cabinet
4xBC50
80% load
6
Full load
3.5
Battery Type
(12V.65Ah.) x 120